electrician.co.il

עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוחגם אם אין לנו תעודת חשמלאי, יש שורה של תיקוני חשמל שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו, כל עוד העבודה מתבצעת באחריות ועל פי כללי הבטיחות


לפי נתונים של רשויות שונות למלחמה באש (ביניהן איגוד הכבאים הישראלי, איגוד הכבאים של ניו יורק ואיגודים אחרים) סיבת השרפות המובילה בכל משקי הבית בעולם המערבי היא תקלות ברשת החשמל.

ברור אם כן כי עבודות חשובות ושינויים מהותיים ברשת החשמל הביתית הם עניין חשוב ביותר, ואין להשאירם אלא בידיהם של חשמלאים מומחים ומוסמכים כראוי וכפי שמוגדר בחוק.

עם זאת, מובן כי תיקונים קטנים רבים לא דורשים ידע מקצוע נרחב, וכך יוצא כי עבודות חשמל באופן עצמאי הן עניין נפוץ שבשגרה. להלן פרטנו למעשה כמעט כל עבודות חמשל באופן עצמאי שניתנות ומותרות לביצוע, הן מן ההבט החוקי והן מן ההבט הבטיחותי, ומספר דגשים חשובים לפני שמתחילים עבודות חשמל באופן עצמאי.


עבודות חשמל באופן עצמאי- הגדרה כללית
עבודות חשמל
עבודות חשמל המותרות לביצוע באופן עצמאי על ידי אדם שאינו חשמלאי מוסמך מוגדרות באופן כוללני כעבודות שאינן דורשות כל ציוד עבודה לצורך ביצוען.

הרציונל מאחורי גישה זו הוא כי עבודות חשמל כאלה, מתוקף הגדרתן, הן עבודות תחזוקה שותפת (בטוחות ונפוצות עד כדי כך שהיצרן דאג להופכן לפשוטות לביצוע ללא כל עזרים טכניים אחרים).

כיוון שכך, ביצוע העבודה אמור להיות מתוכנן על ידי היצרן בצורה בטיחותית, ואם הלה לא מנע מהדיוטות לבצע עבודות חשמל אלה, אין כל מניע בטיחותית מהותית לביצוען באופן עצמאי.

חשוב לחזור ולציין כי במקרים כאלה האחריות על בטיחות הפעולה מוטלת על היצרן, ולכן במידה והמשתמש פעל כראוי ונפגע, זכאי יהיה לתשלומי פיצויים כדין.


עבודות חשמל באופן עצמאי- דוגמאות

לא קשה לדמיין מספר רב של פעולות שעונות לקריטריון שהצבנו לעיל. הנפוצות שבהן כוללות את החלפת הנורות למינן (בין אם מדובר בנורות להט ובין אם מדובר ב"נורות קרות"- נורות פלאורוסנט), החלפת נתיחים חד פעמיים, ושאר פעולות של תחזוקה שוטפת ופשוטה.


עבודות חשמל באופן עצמאי- ניקיון

קיימת נישה חשובה נוספת בה התיר המחוקק לאדם אחר זולת החשמלאי המקצועי לעסוק במעין עבודות חשמל. ניקיון ותחזוקה שוטפת של מכונות חשמליות, ללא כל החלפה של רכיבים, מותרת בדרך כלל לכלל הציבור. עם זאת, קיימים מספר סייגים בטיחותיים לצורך השלמת התנאים המאפשרים ביצוע עבודות חשמל באופן עצמאי במקרה זה.


הסייגים:

הסייג הראשון הוא ניתוק המכונה מזרם החשמל. גם אם המכונה כבויה, ואפילו מקולקלת, קיים תמיד החשש מפני פגיעה כתוצאה ממעבר זרם או הפעלת המכונה בשוגג, ולכן חובה לנתק כליל את המכונה מן הזרם טרם תחילת העבודה.

סייג נוסף, הקשור במידת מה לקודם, מתייחס להארקה. הארקה הוא שמו של החיבור השלישי לכדור הארץ. כיוון שכדור הארץ הוא מוליך מצויין, למעשה ההארקע אמורה לגרום למצב בו הזרם לא יעבור דרך האדם הנפגע (ועל ידי כך יגרום לפציעה חמורה ואף למוות) אלא ישירות לקרקע.

כיוון שכך ברור כי ההארקה היא מרכיב חיוני לבטיחות החשמל, וגם כאשר מפורקים מרכיבי חשמל מסויימים (או אפילו מרכיבי תשתית אחרים המשמשים להעברת ההארקה, כמו צינורות מים ממתכת ואחרים), חשוב מאוד לשמור על "גשר" חלופי מתמיד בין המכשיר לבין כדור הארץ.


למאמר נוסף בתחום של עבודות חשמל שאנחנו יכולים לבצע בעצמנו13/08/2010    electrician.co.il
פורום חשמלאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר electrician.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת חשמלאים - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 electrician.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חשמלאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום החשמל
מחפשים חשמלאי מקצועי ואמין? כל אחד ברשימה עומד לרשותכם
אנחנו עובדים עם חשמלאים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!