enter-article חשמלאים - המדריך השלם - אתר חשמלאים המקיף בישראל
חשמלאי מוסמך » מאמרים וחדשות » חשמלאים - המדריך השלם

חשמלאים - המדריך השלם


החשיבות של עבודת חשמלאים יצרה מדרג בינהם, לפיו אנו יכולים לדעת איזה חשמלאי מתאים לצרכים שלנו ואיזה לא


מערכת החשמל היא המערכת החשובה בבית, אך גם השניה בשכיחות התקלות בה (אחרי מערכת הביוב). עם זאת, כל הקשור במערכת החשמל חמור הרבה יותר, ובמקים רבים יכול להביא לסכנה ממשית לרכוש ולנפש.

אי לזאת, קיימת הקפדה נפוצה בציבור (ובצדק רב) לשכור רק שירותים של חשמלאי מוסמך לצורך ביצוע עבודות חשמל בבית ובסביבתו.

עם זאת, משרד התעסוקה מגדיר רמות הסמכה שונות עבור חשמלאי מוסמך, ולא כל בעל דרגה מורשה לעסוק בכל התיקונים. להלן סקירה קצרה של סוגי ההסמכות של חשמלאים בישראל, ודרגות ההרשאה שלהם.
חשמלאים

חשמלאי ראשי

הוא למעשה בעל דרגת ההרשאה הגבוהה ביותר הדרושה לרוב רובן של העבודות התעשייתיות ולמעשה לכל עבודה ביתית שהיא.

הרשאתו היא לתכנן תוכניות ולבצען בנפח של עד שלוש פאזות (שלושה חיבורים) של 250 אמפר, ובמתח נמוך (מתחת ל-1000 וולט, לא הגבלה משמעותית בבתים וברוב בתי העסק).

התעודה מוענקת לבעלי תעודת חשמלאי מוסמך עם וותק מינימלי במקצוע (לפחות שנתים) ולאחר שעברו הכשרה מתאימה (קורס של כ-600 שעות, כחצי שנה עד שנה, תלוי בתדירות הלימודים) ונבחנו בבחינות ההסמכה של משרד התמ"ת, הכוללות שלוש בחינות גמר.


חשמלאי מוסמך

עם זאת, ברוב המקרים אין צורך בשירותיו של חשמלאי שהוסמך לחשמלאי ראשי, ובוודאי שכאשר הדבר נוגע לרוב הבתים, מספיק בהחלט להזמין חשמלאי מוסמך.

חשמלאי מוסמך מורשה בעבודות של עד שלוש פאזות, עד 80 אמפר כל אחת ובמתח נמוך של עד 1000 וולט (שוב, הוולטאג' אינו הגבלה משמעותית כאשר הדבר נוגע לרוב הרשתות בארץ).

חשמלאים מוסמכים חייבים לעבור קורס של מוסד לימודים מוכר על ידי התמ"ת, לעבור 4 בחינות הסמכה (תורת החשמל והאלקטרוניקה, מכונות חשמל, מתקני חשמל ופיקוד ובקרה).

כמו כן על מנת לקבל אישור עבודה של חשמלאי מוסמך עליהם להוכיח וותק מסויים בעסק (כחשמלאי מעשי או חשמלאי עוזר), או לחליפין להציג תעודת הנדסאי או מהנדס.

כפי שאמרנו, חשמלאי מוסמך יוכל לערוך את מרבית עבודות החשמל בבית, כולל יצירת תוכניות והגשתן לאישרור חברת החשמל.

עם זאת, העבודות הנפוצות ביותר בהן נקרא חשמלאי מוסמך למשקי הבית הן הגדלת אספקת החשמל או טיפול ברשתות חשמל גדולות (בזרמים של מעל ל-40 אמפר או בפאזות מרובות).

כך לדוגמא הגדלת חיבור חד פאזי לתלת פאזי תעלה כ-400 שקלים (לא כולל האגרה לחברת החשמל לדוגמא, שכתלות במצב הקיים ובמצב הרצוי תעלה בין 900 לקרוב ל-4000 שקלים), החלפת לוח בחיבור תלת פאזי (500 שקלים, לא כולל חלפים (500-1000 שקלים)), וכדומה.


חשמלאים נוספים

שני סוגים נוספים של חשמלאים, בעלי הסמכה נמוכה יותר מזו של חשמלאי מוסמך, שכדאי להכיר הם חשמלאי מעשי ועוזר חשמלאי:

חשמלאי מעשי - הוא למעשה בעל דרגת ההרשאה הנמוכה ביותר המאפשרת עבודה עצמאית, ומורשה לעסוק במערכות חשמל שבזרם של פחות מ-40 אמפר (ובמתח נמוך מ-1000 וולט כמובן).

כיוון שהגדרה זו תואמת עדיין את רוב משקי הבית הישראלים, בטח ובטח את האזורים הישנים יותר, עדיין קיים ביקוש אדיר לשירותיו של חשמלאי מעשי, שלעיתים אף זול מעט יותר מאשר חשמלאי מוסמך.

ביקור בית על ידי חשמלאי מעשי יעלה 120 שקלים (200 בלילה או במועדים מיוחדים), החלפת חיבור באספק גבוהה (דוד, מזגן וכו') כ-300 שקלים לא כולל חלפים, החלפת לוח חשמל 500 שקלים לא כולל חלפים, וכו'.

עוזר חשמלאי - מוסמך לעבודות חשמל אך ורק תחת השגחתם של חשמלאים מוסמכים.


אם בעבר חשמלאים התחילו את דרכם בבתי ספר טכנולוגיים, סגירתם של בתי ספר אלו במהלך השנים הובילה לכך שחשמלאים מתחילים דרכם במקצוע דווקא בצבא או אחריועוד באותו נושא

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך מכשיר את בוגריו לעסוק במכשירי חשמל ולפקח אודות תכנון, פיקוח, התקנה ואחזקה של מתקני חשמל תעשייתיים ובייתייםחשמלאים הינם...

חשמלאים- להכיר את שוק הישראלי

חשמלאים- להכיר את שוק הישראלי

שוק החשמל בישראל סובל מלא מעט בעיות, בעיקר בגלל העובדה שלא מעט אנשים שמגדירים את עצמם חשמלאים, הם לא בהכרח כאלה... בישראל רשומים כיום קרוב...

אביזרי חשמל - מחירים

אביזרי חשמל - מחירים

ציוד חשמל אינו נועד אך ורק לחשמלאים מקצועיים, כפי שילמדו אתכם בחנויות ציוד עבודה ורשתות עשה זאת בעצמך בין אם אתם חשמלאי...

מחירון חשמלאים

מחירון חשמלאים

לא מעט אנשים מחזיקים ברשותם ידע בסיסי בחשמל, ידע שמאפשר להם לבצע תיקונים מסוימים בבית. אך כשיש צורך לבצע תיקון לתקלה מורכבת , עליהם להזמין...

כל מה שצריך לדעת על לימודי חשמל

כל מה שצריך לדעת על לימודי חשמל

מעטים ממקצועות הבנייה הדורשים לימודים מעמיקים וארוכים כמו חשמל, מיד נבין למה ואיזו הכשרה מקבלים בלימודים אלו כולנו מודעים הייטב לתלותנו...

string(22) "categoryחשמלאים"