electrician.co.il

כל מה שצריך לדעת על לימודי חשמלמעטים ממקצועות הבנייה הדורשים לימודים מעמיקים וארוכים כמו חשמל, מיד נבין למה ואיזו הכשרה מקבלים בלימודים אלו


כולנו מודעים הייטב לתלותנו המתמדת ברשת החשמל ומכשירי חשמל, ולכן קל לדמיין ולהבין את הביקוש הרב שקיים בכל פלחי השוק לבעלי מקצוע בתחום החשמל, בראש ובראשונה חשמלאי.

קיימות דרגות שונות של חשמלאים, וכמעט לכל דרגה יש צורך לעבור קורס חשמלאי, כמו גם דרישות קדם נוספות. להלן נפרט קורס חשמלאי אחד או שנים, כמו גם מסלול הלימודים, תנאי הקבלה ואפשרויות התעסוקה אחרי סיום הלימודים.
חשמלאים

קורס חשמלאי מעשי

חשמלאי מעשי הוא בעלה הדרגה הראשון שבקרב החשמלאים העצמאיים, ולפיכך לימודי חשמל מעשי הוא במידה רבה השלב הראשון בכניסה לעולם החשמלאות.

חשמלאי מעשי מורשה לערוך עבודות (אך לא לתכנן תוכניות) במערכות שהמתח בהן לא עולה על 1000 וולט (לא הגבלה משמעותית ברוב המקרים בישראל) והזרם בהן לא עולה על פאזה אחת של 40 אמפר (מתאים לרוב משקי הבית הקטנים, אך לא למשקי בית "צרכניים" יותר או לתעשיה).


משך זמן הלימודים ועלותם

קורס חשמלאי מעשי נמשך כ-500-600 שעות, כלומר בין 8 ל-14 חודשים (תלוי בתדירות הלימודים ובמסגרת (ערב, פעמיים בשבוע, בוקר וכו')).

הלימודים נערכים במגוון רחב של תחומים רלוונטיים לעיסוקו של חשמלאי, בין השאר אנגלית טכנית, פיזיקה ותורת החשמל, שרטוט, מכונות חשמל, בטיחות וגהות, עבודה מעשית, ועוד ועוד.

בסיום הלימודים עומדים הבוגרים שבדרך בפני בחינות הסמכה של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת), שבסופו (באם עברו אותן בהצלחה) יקבלו תעודת גמר ממוסד הלימודים וכן אישור לעסוק כחשמלאי מעשי.

עלות הקורס היא כ6500-10000 שקלים ומוכרת כפיקדון לחיילים משוחררים.  


קורס חשמלאי מוסמך

הבא בסולם הדרגות החשמלי הוא חשמלאי מוסמך, המורשה לתכנן ולערוך עבודות בשלוש פאזות, בזרם של עד 80 אמפר כל אחת (3X80). אם נחשב, נקבל כי מדובר בהספק של כמעט 30 אלף (!) וואט לשעה, מעל ומעבר לצרכים של כל משקי הבית וחלק נכבד מאוד מן התעשיה.

לימודי חשמל לחשמלאי מוסמך נמשך פרק זמן ארוך יותר, כשנתיים בלימודים חלקיים (מספר פעמים בשבוע או לימודי ערב).


דרישות קבלה

לצורך לימודי חשמל לתעודת מוסמך יש להיות בעל  10 שנות לימוד לפחות, לעמוד במבחנים בסיסיים ביכולת טכנית ומתמטית, וניסיון מוכח של לפחות שנתיים בתחום החשמל.

הלימודים עצמם כוללים את מגוון התכנים שפרטנו לגבי קורס חשמלאי מעשי, ובנוסף תכנים נוספים כמו תכנון תוכניות והגשתן, מערכות בקרה חשמליות, ועוד.

בסיום הלימודים על הבוגרים לעמוד בארבע בחינות גמר של משרד התמ"ת: מכונות חשמל, תורת החשמל, פיקוד ובקרה, עבודה מעשית.

לאחריה מקבלים הבוגרים תעודת גמר המסמיכה אותם לעבודה כחשמלאי מוסמך, ופותחת בפניהם צוהר (כעבור שנתים של ניסיון נוסף) להתקדם לדרגות חשמלאות מתקדמות יותר, כמו חשמלאי ראשי (המורשה לעסוק בעד שלוש פאזות בזרם של עד 250 אמפר כל אחת), ומאוחר יותר (לאחר השתלמויות נוספות) חשמלאי בודק וחשמלאי טכנאי.

עלות הקורס משתנה, 6000-15000 שקלים כתלות במוסד הלימודים, ומוכרת כמובן כהוצאה של פיקדון החיילים.


בעבר היה נהוג ללמוד חשמל גם בבתי ספר תיכוניים, במסגרת שלוש ימי עבודה ושלוש ימי לימוד. בסוף הלימודים היו מקבלים התלמידים תעודת עוזר חשמלאי13/08/2010    electrician.co.il
פורום חשמלאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר electrician.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת חשמלאים - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 electrician.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חשמלאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום החשמל
מתעניינים בלימודי חשמל? מלאו את הפרטים ותקבלו הצעות מהמומחים בתחום
אנחנו עובדים עם חשמלאים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!