enter-article עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח - אתר חשמלאים המקיף בישראל
חשמלאי מוסמך » מאמרים וחדשות » עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח

עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח

גם אם אין לנו תעודת חשמלאי, יש שורה של תיקוני חשמל שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו, כל עוד העבודה מתבצעת באחריות ועל פי כללי הבטיחות

לפי נתונים של רשויות שונות למלחמה באש (ביניהן איגוד הכבאים הישראלי, איגוד הכבאים של ניו יורק ואיגודים אחרים) סיבת השרפות המובילה בכל משקי הבית בעולם המערבי היא תקלות ברשת החשמל.

ברור אם כן כי עבודות חשובות ושינויים מהותיים ברשת החשמל הביתית הם עניין חשוב ביותר, ואין להשאירם אלא בידיהם של חשמלאים מומחים ומוסמכים כראוי וכפי שמוגדר בחוק.

עם זאת, מובן כי תיקונים קטנים רבים לא דורשים ידע מקצוע נרחב, וכך יוצא כי עבודות חשמל באופן עצמאי הן עניין נפוץ שבשגרה. להלן פרטנו למעשה כמעט כל עבודות חמשל באופן עצמאי שניתנות ומותרות לביצוע, הן מן ההבט החוקי והן מן ההבט הבטיחותי, ומספר דגשים חשובים לפני שמתחילים עבודות חשמל באופן עצמאי.

עבודות חשמל באופן עצמאי- הגדרה כללית

עבודות חשמל

עבודות חשמל המותרות לביצוע באופן עצמאי על ידי אדם שאינו חשמלאי מוסמך מוגדרות באופן כוללני כעבודות שאינן דורשות כל ציוד עבודה לצורך ביצוען.

הרציונל מאחורי גישה זו הוא כי עבודות חשמל כאלה, מתוקף הגדרתן, הן עבודות תחזוקה שותפת (בטוחות ונפוצות עד כדי כך שהיצרן דאג להופכן לפשוטות לביצוע ללא כל עזרים טכניים אחרים).

כיוון שכך, ביצוע העבודה אמור להיות מתוכנן על ידי היצרן בצורה בטיחותית, ואם הלה לא מנע מהדיוטות לבצע עבודות חשמל אלה, אין כל מניע בטיחותית מהותית לביצוען באופן עצמאי.

חשוב לחזור ולציין כי במקרים כאלה האחריות על בטיחות הפעולה מוטלת על היצרן, ולכן במידה והמשתמש פעל כראוי ונפגע, זכאי יהיה לתשלומי פיצויים כדין.

עבודות חשמל באופן עצמאי- דוגמאות

לא קשה לדמיין מספר רב של פעולות שעונות לקריטריון שהצבנו לעיל. הנפוצות שבהן כוללות את החלפת הנורות למינן (בין אם מדובר בנורות להט ובין אם מדובר ב"נורות קרות"- נורות פלאורוסנט), החלפת נתיחים חד פעמיים, ושאר פעולות של תחזוקה שוטפת ופשוטה.

עבודות חשמל באופן עצמאי- ניקיון

קיימת נישה חשובה נוספת בה התיר המחוקק לאדם אחר זולת החשמלאי המקצועי לעסוק במעין עבודות חשמל. ניקיון ותחזוקה שוטפת של מכונות חשמליות, ללא כל החלפה של רכיבים, מותרת בדרך כלל לכלל הציבור. עם זאת, קיימים מספר סייגים בטיחותיים לצורך השלמת התנאים המאפשרים ביצוע עבודות חשמל באופן עצמאי במקרה זה.

הסייגים:

הסייג הראשון הוא ניתוק המכונה מזרם החשמל. גם אם המכונה כבויה, ואפילו מקולקלת, קיים תמיד החשש מפני פגיעה כתוצאה ממעבר זרם או הפעלת המכונה בשוגג, ולכן חובה לנתק כליל את המכונה מן הזרם טרם תחילת העבודה.

סייג נוסף, הקשור במידת מה לקודם, מתייחס להארקה. הארקה הוא שמו של החיבור השלישי לכדור הארץ. כיוון שכדור הארץ הוא מוליך מצויין, למעשה ההארקע אמורה לגרום למצב בו הזרם לא יעבור דרך האדם הנפגע (ועל ידי כך יגרום לפציעה חמורה ואף למוות) אלא ישירות לקרקע.

כיוון שכך ברור כי ההארקה היא מרכיב חיוני לבטיחות החשמל, וגם כאשר מפורקים מרכיבי חשמל מסויימים (או אפילו מרכיבי תשתית אחרים המשמשים להעברת ההארקה, כמו צינורות מים ממתכת ואחרים), חשוב מאוד לשמור על "גשר" חלופי מתמיד בין המכשיר לבין כדור הארץ.


למאמר נוסף בתחום של עבודות חשמל שאנחנו יכולים לבצע בעצמנו

עוד באותו נושא

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

שוק החשמל בישראל סובל מלא מעט בעיות, בעיקר בגלל העובדה שלא מעט אנשים שמגדירים את עצמם חשמלאים, הם לא בהכרח כאלה... בישראל רשומים כיום קרוב ל-3500...

מחירון חשמלאים

מחירון חשמלאים

לא מעט אנשים מחזיקים ברשותם ידע בסיסי בחשמל, ידע שמאפשר להם לבצע תיקונים מסוימים בבית. אך כשיש צורך לבצע תיקון לתקלה מורכבת , עליהם להזמין...

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך מכשיר את בוגריו לעסוק במכשירי חשמל ולפקח אודות תכנון, פיקוח, התקנה ואחזקה של מתקני חשמל תעשייתיים ובייתייםחשמלאים הינם...

אביזרי חשמל - מחירים

אביזרי חשמל - מחירים

ציוד חשמל אינו נועד אך ורק לחשמלאים מקצועיים, כפי שילמדו אתכם בחנויות ציוד עבודה ורשתות עשה זאת בעצמך בין אם אתם חשמלאי...

חשמלאים - המדריך השלם

חשמלאים - המדריך השלם

החשיבות של עבודת חשמלאים יצרה מדרג בינהם, לפיו אנו יכולים לדעת איזה חשמלאי מתאים לצרכים שלנו ואיזה לא מערכת החשמל היא המערכת החשובה בבית,...

string(22) "categoryחשמלאים"