enter-article עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח - אתר חשמלאים המקיף בישראל
חשמלאי מוסמך » מאמרים וחדשות » עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח

עבודות חשמל עצמאיות - איך עושים את זה לבד ובטוח

גם אם אין לנו תעודת חשמלאי, יש שורה של תיקוני חשמל שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו, כל עוד העבודה מתבצעת באחריות ועל פי כללי הבטיחות

לפי נתונים של רשויות שונות למלחמה באש (ביניהן איגוד הכבאים הישראלי, איגוד הכבאים של ניו יורק ואיגודים אחרים) סיבת השרפות המובילה בכל משקי הבית בעולם המערבי היא תקלות ברשת החשמל.

ברור אם כן כי עבודות חשובות ושינויים מהותיים ברשת החשמל הביתית הם עניין חשוב ביותר, ואין להשאירם אלא בידיהם של חשמלאים מומחים ומוסמכים כראוי וכפי שמוגדר בחוק.

עם זאת, מובן כי תיקונים קטנים רבים לא דורשים ידע מקצוע נרחב, וכך יוצא כי עבודות חשמל באופן עצמאי הן עניין נפוץ שבשגרה. להלן פרטנו למעשה כמעט כל עבודות חמשל באופן עצמאי שניתנות ומותרות לביצוע, הן מן ההבט החוקי והן מן ההבט הבטיחותי, ומספר דגשים חשובים לפני שמתחילים עבודות חשמל באופן עצמאי.

עבודות חשמל באופן עצמאי- הגדרה כללית

עבודות חשמל

עבודות חשמל המותרות לביצוע באופן עצמאי על ידי אדם שאינו חשמלאי מוסמך מוגדרות באופן כוללני כעבודות שאינן דורשות כל ציוד עבודה לצורך ביצוען.

הרציונל מאחורי גישה זו הוא כי עבודות חשמל כאלה, מתוקף הגדרתן, הן עבודות תחזוקה שותפת (בטוחות ונפוצות עד כדי כך שהיצרן דאג להופכן לפשוטות לביצוע ללא כל עזרים טכניים אחרים).

כיוון שכך, ביצוע העבודה אמור להיות מתוכנן על ידי היצרן בצורה בטיחותית, ואם הלה לא מנע מהדיוטות לבצע עבודות חשמל אלה, אין כל מניע בטיחותית מהותית לביצוען באופן עצמאי.

חשוב לחזור ולציין כי במקרים כאלה האחריות על בטיחות הפעולה מוטלת על היצרן, ולכן במידה והמשתמש פעל כראוי ונפגע, זכאי יהיה לתשלומי פיצויים כדין.

עבודות חשמל באופן עצמאי- דוגמאות

לא קשה לדמיין מספר רב של פעולות שעונות לקריטריון שהצבנו לעיל. הנפוצות שבהן כוללות את החלפת הנורות למינן (בין אם מדובר בנורות להט ובין אם מדובר ב"נורות קרות"- נורות פלאורוסנט), החלפת נתיחים חד פעמיים, ושאר פעולות של תחזוקה שוטפת ופשוטה.

עבודות חשמל באופן עצמאי- ניקיון

קיימת נישה חשובה נוספת בה התיר המחוקק לאדם אחר זולת החשמלאי המקצועי לעסוק במעין עבודות חשמל. ניקיון ותחזוקה שוטפת של מכונות חשמליות, ללא כל החלפה של רכיבים, מותרת בדרך כלל לכלל הציבור. עם זאת, קיימים מספר סייגים בטיחותיים לצורך השלמת התנאים המאפשרים ביצוע עבודות חשמל באופן עצמאי במקרה זה.

הסייגים:

הסייג הראשון הוא ניתוק המכונה מזרם החשמל. גם אם המכונה כבויה, ואפילו מקולקלת, קיים תמיד החשש מפני פגיעה כתוצאה ממעבר זרם או הפעלת המכונה בשוגג, ולכן חובה לנתק כליל את המכונה מן הזרם טרם תחילת העבודה.

סייג נוסף, הקשור במידת מה לקודם, מתייחס להארקה. הארקה הוא שמו של החיבור השלישי לכדור הארץ. כיוון שכדור הארץ הוא מוליך מצויין, למעשה ההארקע אמורה לגרום למצב בו הזרם לא יעבור דרך האדם הנפגע (ועל ידי כך יגרום לפציעה חמורה ואף למוות) אלא ישירות לקרקע.

כיוון שכך ברור כי ההארקה היא מרכיב חיוני לבטיחות החשמל, וגם כאשר מפורקים מרכיבי חשמל מסויימים (או אפילו מרכיבי תשתית אחרים המשמשים להעברת ההארקה, כמו צינורות מים ממתכת ואחרים), חשוב מאוד לשמור על "גשר" חלופי מתמיד בין המכשיר לבין כדור הארץ.


למאמר נוסף בתחום של עבודות חשמל שאנחנו יכולים לבצע בעצמנו

עוד באותו נושא

הכנת חשמל בדירה חדשה - מה חשוב לבדוק

הכנת חשמל בדירה חדשה - מה חשוב לבדוק

הבנת צרכי החשמל שלכם היא קריטית בהכנת חשמל בדירה חדשה. כדי להתחיל, העריכו את דרישות החשמל הנוכחיות והעתידיות שלכם. שקול את מספר המכשירים החשמליים...

חשמלאות רכב - כל מה שחשוב לדעת

חשמלאות רכב - כל מה שחשוב לדעת

חשמלאי רכב הוא איש מקצוע מיומן המתמחה במערכות החשמל של כלי רכב. בעל הכשרה גבוהה עם מומחיות באבחון, תיקון ותחזוקה של הרכיבים החשמליים המורכבים...

כל מה שחשוב לדעת על עבודות חשמל לבית

כל מה שחשוב לדעת על עבודות חשמל לבית

תכנון נכון וחכם של מערכת החשמל בבית תחסוך לכם זמן, כסף ותשרת אתכם נאמנה לאורך שנים רבות ובבטחה רבה. אז איך עושים זאת נכון?   בשביל לתכנן מערכת...

מחירון חשמלאים

מחירון חשמלאים

לא מעט אנשים מחזיקים ברשותם ידע בסיסי בחשמל, ידע שמאפשר להם לבצע תיקונים מסוימים בבית. אך כשיש צורך לבצע תיקון לתקלה מורכבת , עליהם להזמין...

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

שוק החשמל בישראל סובל מלא מעט בעיות, בעיקר בגלל העובדה שלא מעט אנשים שמגדירים את עצמם חשמלאים, הם לא בהכרח כאלה... בישראל רשומים כיום קרוב ל-3500...

string(22) "categoryחשמלאים"