enter-article כיצד מתכננים מערכת חשמל לבית חדש או משופץ - אתר חשמלאים המקיף בישראל
חשמלאי מוסמך » מאמרים וחדשות » כיצד מתכננים מערכת חשמל לבית חדש או משופץ

כיצד מתכננים מערכת חשמל לבית חדש או משופץ


תכנון חשמליתכנון בית חדש או שיפוץ בית ישן, דורש בין היתר גם תכנון מחודש של מערכות החשמל לבית. כיצד עושים את זה?

כאשר אנו משפצים בית ישן או בונים בית חדש, ישנם הרבה דברים שעלינו לקחת בחשבון על מנת להקל את חיינו בבית המשופץ או בבית החדש. בין היתר עלינו לקחת בחשבון, את תכנון בניית מערכת החשמל בבית, כדי ששימוש החשמל ייעשה בצורה נוחה, פשוטה ובעיקר חסכונית. 

החיים המודרניים כידוע, מלווים בשימוש אינסופי במוצרי חשמל שונים.על מנת שהשימוש במוצרים אלו ייעשה בצורה טובה, עלינו להכין מספיק נקודות בבית שיוכלו לשרת מוצרי חשמל אלו, עלינו לבצע עבודות אשר יתאימו לאופי של השימוש שלנו באותם מוצרי חשמל. לשם כך, עלינו לשכור את שירותיו של חשמלאי אשר מוסמך לבצע עבודות אלו או של מהנדסי חשמל אשר מסוגלים לבצע תיכנון עבודות חשמל רציניות.

 
כיצד מבצעים תכנון עבודת חשמל לטווח הארוך
 
ראשית, התכנון ייעשה על פי מספר החדרים בבית וכמות מכשירי החשמל שאנו מתכוונים להפעיל בכל חדר הן בהווה והן בעתיד.
 
שנית, עלינו לשאול את עצמנו, אלו מערכות יפעלו וכיצד ניתן לחסוך בהפעלת המערכות השונות, על מנת שלא נבזבז כסף לחינם, הן בביצוע עבודות מיותרות של חשמל בבית והן בהוצאות השוטפות על חשמל, במהלך חיינו בבית. 
 
נתחיל בתכנון החדרים בבית. אחד הגורמים המשמעותיים שיש לקחת בחשבון כאשר אנו מתכננים את מערכת החשמל בבית, בכל הקשור למספר החדרים בבית, זו אופי המזגן שנרכיב בבית. אם מדובר בבית קטן, אזי אולי לא נצטרך להתקין מזגן יותר מאשר במקום אחד. במיוחד כאשר מדובר בדירה שהיא קרה באופן טבעי. לעומת זאת בית גדול, ידרוש מאיתנו לקיים מערכת מיזוג מרכזית, מה שכמובן דורש תכנון חשמל אחר לגמרי. 

כמות החדרים, גם תקבע, כמה נקודות טלפון יהיו בבית. כיום נהוג להתקין נקודת טלפון בכל חדר, מכאן אפשר להסיק שלפי כמות החדרים כך כמות נקודות הטלפון אשר יותקנו בבית.גודל הבית יכול גם לקבוע, האם יש לנו אפשרות להשתמש באמצעים חלופיים, כגון לוחות סולריים או טורבינות רוח ביתיות. במידה ומדובר בבית גדול, אזי שהשימוש בהם הוא חסכוני מאוד, בעוד שבבית קטן, ייתכן שלא תהיה בכך תועלת.  
 
אם נתייחס לתכנון חשמל על פי כמות מוצרי החשמל שאנו משתמשים בהם, אזי שעלינו לשאול, כמה מוצרי חשמל יעבדו בו זמנית וכמה מהם צריכים להיות מחוברים לחשמל באופן תמידי. ניקח לדוגמא את המטבח לעומת חדר שינה. בעוד שהמטבח דורש שימוש במוצרי חשמל רבים, חלקם דורשים שימוש קבוע בחשמל, למשל מקרר או מקפיא, וכן תנור מטעמי נוחות, בנוסף למכשירים רבים אחרים שעלינו לעבוד איתם בעת הבישול. לעומת זאת, חדר שינה דורש הרבה פחות נקודות חשמל,מאחר ואנחנו לרוב נשהה בחדר הזה פחות ומכאן שלא תהיה בו פעילות עם מוצרי חשמל רבים.
 
 
השינויים בתכנון מערכת חשמל לבית
 
מספר שינויים עיקרים חלו בתחום זה בשני העשורים האחרונים:

  • הפחתת נקודות חשמל – מאחר ולא מעט כלים הפכו ניידים  או שניתן להשתמש בהם באמצעות הטענה, דוגמא מחשב, אז אין צורך לוודא שיש נקודת חשמל בכל מקום, והמכשיר יכול לנוע.
  • תכנון באמצעות מחשב – ניתן לבצע את התכנון באמצעות הדמיה ממוחשבת, מה שמקל על התצוגה לפני השיפוץ
  • מעבר בתוך הקירות – יש אפשרות להעביר כבלים של מערכות מחשב, מערכות סטריאו ועוד בתוך הקירות, מה שיכול לאפשר לנו להציב נקודות חשמל במקומות לא בולטים לעין. דבר שכמובן משנה את האסתטיקה של הבית.

בכל מקרה חשוב להתייעץ על חשמלאי מוסמך בעת התכנון והביצוע, אדם מקצועי בתחום יוכל לתת לכם פרספקטיבה על נושאים שלא חשבתם עליהם.

ניתן להוזיל משמעותית את ההוצאה על נקודות חשמל באמצעות שימוש במפצלים, הבעיה היא שיותר מדי תקעים על מפצל אחד יכול לגרום לנזק הן למפצל והן למכשירים


עוד באותו נושא

הכנת חשמל בדירה חדשה - מה חשוב לבדוק

הכנת חשמל בדירה חדשה - מה חשוב לבדוק

הבנת צרכי החשמל שלכם היא קריטית בהכנת חשמל בדירה חדשה. כדי להתחיל, העריכו את דרישות החשמל הנוכחיות והעתידיות שלכם. שקול את מספר המכשירים החשמליים...

חשמלאות רכב - כל מה שחשוב לדעת

חשמלאות רכב - כל מה שחשוב לדעת

חשמלאי רכב הוא איש מקצוע מיומן המתמחה במערכות החשמל של כלי רכב. בעל הכשרה גבוהה עם מומחיות באבחון, תיקון ותחזוקה של הרכיבים החשמליים המורכבים...

כל מה שחשוב לדעת על עבודות חשמל לבית

כל מה שחשוב לדעת על עבודות חשמל לבית

תכנון נכון וחכם של מערכת החשמל בבית תחסוך לכם זמן, כסף ותשרת אתכם נאמנה לאורך שנים רבות ובבטחה רבה. אז איך עושים זאת נכון?   בשביל לתכנן מערכת...

מחירון חשמלאים

מחירון חשמלאים

לא מעט אנשים מחזיקים ברשותם ידע בסיסי בחשמל, ידע שמאפשר להם לבצע תיקונים מסוימים בבית. אך כשיש צורך לבצע תיקון לתקלה מורכבת , עליהם להזמין...

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

שוק החשמל בישראל סובל מלא מעט בעיות, בעיקר בגלל העובדה שלא מעט אנשים שמגדירים את עצמם חשמלאים, הם לא בהכרח כאלה... בישראל רשומים כיום קרוב ל-3500...

string(22) "categoryחשמלאים"