enter-article הדרך לאישור מערכת חשמל עוברת אצל חשמלאי בודק - אתר חשמלאים המקיף בישראל
חשמלאי מוסמך » מאמרים וחדשות » הדרך לאישור מערכת חשמל עוברת אצל חשמלאי בודק

הדרך לאישור מערכת חשמל עוברת אצל חשמלאי בודק

כל מי שמסיים שיפוץ או בניית בית חדש, יודע שכדי לאשר את מערכת החשמל בביתו, הוא חייב להזמין חשמלאי בודק, בטרם חברת חשמל נכנסת לתמונה

בשלב שבין סיום עבודות חשמל בדירה חדשה או אחרי שיפוץ לבין כניסה למגורים במקום, ישנו שלב מהותי בו חברת החשמל צריכה לאשר את מערכת החשמל שהוקמה במקום.

בדיקת חשמל

שלב זה הכרחי, על מנת שיהיה ניתן לאשר לחבר את הנכס לחשמל ולתת אישור להפעלתו. בהיעדר אישור זה, מגורים או עבודה במקום נחשבים ללא חוקיים.

על מנת לעבור את השלב הזה בוודאות, רבים האנשים שמעדיפים לא להסתמך על חשמלאים שהם הביאו ליצירת תשתית חשמל במקום אלא להזמין חשמלאי מוסמך, שיבחן את התשתית ואת המערכת.

חשמלאי זה יבצע בדיקה בדיוק כמו שחברת החשמל עושה ומטרתה לגלות האם יש פגמים במערכת והאם היא עומדת בדרישות חברת חשמל.

מי יכול להיות חשמלאי בודק מוסמך?

חשמלאי בודק מוסמך הוא מי שעבד חמש שנים כחשמלאי הנדסאי ומחזיק ברישיון חשמלאי בודק מוסמך. יש לציין שקיימים שלוש דרגות של חשמלאי בודק, ההבדל ביניהם (סוג 1, 2, 3) הוא משך הזמן שעבדו בתחום, וסוג העבודות בהן הם עבדו.

חשמלאי בודק סוג 1 יכול לבצע בדיקות בעוצמה עד 3X800 אמפר במתח נמוך, לעומת זאת חשמלאי בודק סוג 2, יכול לבצע בדיקות במתקן חשמלי בעוצמה עד 250 אמפר.

כיצד מזמינים חשמלאי בודק?

רצוי להזמין חשמלאי בודק בתום עבודות החשמל כמובן. את החשמלאי ניתן להזמין באופן עצמאי, עם זה באמצעות חברת חשמלאים או חשמלאי עצמאי שמחזיק ברישיון לבצע בדיקות.

לא פעם חשמלאים מזמינים בעצמם חשמלאי בודק, למשל אם מדובר בחשמלאי ראשי או מעשי, אשר מבקש שחשמלאי מוסמך יבדוק את עבודתו.

הסיבה שהם עושים זאת היא, כך בטוח שהמערכת תקבל את אישור חברת החשמל ואז הלקוח לא יישאר במצב בו יש לו מערכת חשמל שלא יכולה לעבוד.  

למרות שהדבר נשמע בעייתי, אין שום חשיבות לעובדה שאת הבדיקה הסופית ייעשה חשמלאי בודק מטעם חשמלאי מוסמך שעבד במקום.

מאחר ובכל מקרה, חשמלאי בודק לא יוכל לאשר את המערכת אלא רק חברת החשמל. לפיכך אם היא תטען שהמערכת לא תקינה, אזי שהחשמלאי יהיה חייב לתקן אותה.

חשיבות הזמנת חשמלאי בודק

מעבר לעובדה שחשמלאי בודק נותן חוות דעת מקצועית על המערכת, ומעבר לכך שהוא מאשר שאכן המערכת תקינה (במידה והיא אכן כזו), הרי שהוא גם יבדוק את בטיחותה.

לאחרונה נתקלנו בלא מעט מקרים בהם התגלתה רשלנות פושעת כתוצאה מאי תקינות המערכת, אשר בגינה אנשים התחשמלו למוות.

חשמלאי בודק יבחן את כל המערכת, הן בפנים והן בחוץ, ויוכל לאשר בפנינו האם מדובר במערכת שהיא אכן בטיחותית. 

לדוגמא, האם החומרים בהם השתמשו הם תקינים, האם החיבורים תקינים, אם אין חשיפה של חוטי חשמל וצינורות, האם ננקטו אמצעי זהירות והושמו כללי הבטיחות הנדרשים ( על פי דרישות חברת החשמל, מכבי אש, משטרה, ורישוי עסקים) ועוד.

מקרים נוספים בהם חשמלאי בודק יכול לעזור

לא מעט אנשים נוהגים להשתמש היום בשירותי חשמלאים בודקים לצורך הערכת שווי נכס או בדיקת מערכות חשמליות בנכס נרכש.

בדיוק כפי שנהוג, בטרם רוכשים או מוכרים נכס, להביא שמאי שיעריך את ערך הנכס, יש רבים שמשתמשים בשירותי חשמלאי בודק, לבחון את תקינות מערכת החשמל ועד כמה היא מעלה או מפחיתה את ערך הנכס.

מלבד בדיקות תקינות המערכת בטרם נכנסים לדירה, חשמלאי בודק משמש לעיתים קרובות על תקן שמאי חשמל, שנותן הערכה האם המערכת תקינה ומה תרומתה לערך הנכס


עוד באותו נושא

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

חשמלאים- להכיר את השוק הישראלי (נכון ל2013)

שוק החשמל בישראל סובל מלא מעט בעיות, בעיקר בגלל העובדה שלא מעט אנשים שמגדירים את עצמם חשמלאים, הם לא בהכרח כאלה... בישראל רשומים כיום קרוב ל-3500...

מחירון חשמלאים

מחירון חשמלאים

לא מעט אנשים מחזיקים ברשותם ידע בסיסי בחשמל, ידע שמאפשר להם לבצע תיקונים מסוימים בבית. אך כשיש צורך לבצע תיקון לתקלה מורכבת , עליהם להזמין...

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך – כל המידע באתר לפניכם

קורס חשמלאי מוסמך מכשיר את בוגריו לעסוק במכשירי חשמל ולפקח אודות תכנון, פיקוח, התקנה ואחזקה של מתקני חשמל תעשייתיים ובייתייםחשמלאים הינם...

אביזרי חשמל - מחירים

אביזרי חשמל - מחירים

ציוד חשמל אינו נועד אך ורק לחשמלאים מקצועיים, כפי שילמדו אתכם בחנויות ציוד עבודה ורשתות עשה זאת בעצמך בין אם אתם חשמלאי...

חשמלאים - המדריך השלם

חשמלאים - המדריך השלם

החשיבות של עבודת חשמלאים יצרה מדרג בינהם, לפיו אנו יכולים לדעת איזה חשמלאי מתאים לצרכים שלנו ואיזה לא מערכת החשמל היא המערכת החשובה בבית,...

string(22) "categoryחשמלאים"