מפסק הוא מרכיב חיוני בכל מערכת חשמלית, שנועד להגן על המעגל מעומסי יתר וקצר חשמלי.

מפסק פועל כמנגנון בטיחות על ידי ניתוק אוטומטי של זרימת החשמל כאשר הוא מזהה תקלה במערכת. זה עוזר למנוע שריפות חשמליות ונזקים למכשירים או לציוד המחובר למעגל. מפסקי חשמל מגיעים בסוגים ובגדלים שונים כדי להתאים ליישומים שונים, ממגורים ועד לתעשייה.
 
בבסיסו, מפסק מורכב ממנגנון מתג ומנגנון מעידה. המתג שולט בזרימת החשמל דרך המעגל, בעוד שמנגנון הטריפה מפעיל את המתג להיפתח ולעצור את זרימת הזרם בעת הצורך. עיצוב פשוט אך יעיל זה מאפשר למפסק להגיב במהירות לחריגות במערכת החשמל ולהגן עליה מפני נזק אפשרי.
 
אחד היתרונות המרכזיים של מפסק על פני נתיך הוא יכולתו להתאפס ולעשות שימוש חוזר לאחר ניתוק. בניגוד לנתיך, שצריך להחליף בכל פעם שהוא נושף, ניתן פשוט לאפס מפסק ע"י הדלקתו מחדש לאחר פתרון התקלה. זה הופך את המפסקים לאופציה חסכונית ונוחה יותר להגנה על מעגלים חשמליים.
 

איך מפסק עובד?

 
מפסק או מפסק פחת פועל על ידי ניטור רציף של זרימת החשמל במעגל ותגובה לתנאים חריגים כדי להגן על המערכת מפני נזק. כאשר הזרם העובר במעגל חורג מהקיבולת המדורגת של המפסק, המנגנון הפנימי מופעל, וגורם למתג להיפתח ולקטוע את זרימת החשמל. פעולה זו מנתקת למעשה את המעגל ממקור החשמל, ומונעת התחממות יתר ושריפות פוטנציאליות.

 
מנגנון הטריפה במפסק יכול להיות תרמי או מגנטי, או שילוב של שניהם. בנסיעה תרמית, החום שנוצר מהזרם המופרז גורם לרצועה דו-מתכתית להתכופף ולהפעיל את המתג להיפתח. מצד שני, מסע מגנטי מסתמך על השדה המגנטי המופק מהזרם הגבוה כדי לפתוח את המתג בכוח. חלק ממפסקי החשמל המודרניים משתמשים ביחידות הפעלה אלקטרוניות להגנה מדויקת ומתכווננת יותר.
 
לאחר שהתקלה נפתרה והמפסק מאופס, ניתן להפעילו חזרה ידנית כדי להחזיר את החשמל למעגל. תכונה ניתנת לאיפוס זו מבדילה בין מפסקים לנתיכים, שיש להחליף לאחר ניתוק. היכולת לאפס במהירות ובקלות את המפסק הופכת אותו לפתרון נוח וחסכוני להגנה על מערכות חשמל.
 

מה המשמעות של מפסק חילוף?

 
מפסק חילוף, המכונה גם מפסק העברה, הוא סוג מיוחד של מפסק המאפשר מעבר חלק של מקורות חשמל במקרה של הפסקה או תחזוקה. תכונה זו שימושית במיוחד במערכות קריטיות שבהן אספקת חשמל ללא הפרעה חיונית, כגון בתי חולים, מרכזי נתונים ומתקנים תעשייתיים.
 
שלא כמו מפסק רגיל שפשוט קוטע את זרימת החשמל בתגובה לעומס יתר או קצר חשמלי, מפסק מחליף יכול לעבור בין מספר מקורות חשמל כדי להבטיח פעולה רציפה. יכולת זו מושגת באמצעות מנגנון ידני או אוטומטי המנתב את אספקת החשמל מהמקור הראשי למקור חלופי בעת הצורך.
 
יישום נפוץ אחד של מפסק מחליף הוא במערכות גנרטור גיבוי, כאשר המתג מעביר אוטומטית חשמל מרשת החשמל לגנרטור במהלך הפסקת חשמל. מעבר חלק זה עוזר לשמור על אספקת החשמל לציוד חיוני ומונע שיבושים בפעולות קריטיות.
 
בנוסף לאספקת יכולות כוח גיבוי, ניתן להשתמש במפסקי חילוף גם למעבר בין הזנות שירות שונות או מקורות אנרגיה מתחדשים. צדדיות זו מאפשרת גמישות רבה יותר בניהול חלוקת החשמל וייעול יעילות האנרגיה בהגדרות שונות.
 

מפסק 3 נקודות: מה מייחד אותו?

 
מפסק 3-נקודות, הידוע גם כמפסק תלת-קוטבי, הוא סוג מיוחד של התקן הגנת מעגל המציע יתרונות ייחודיים במערכות חשמל מסוימות. תצורה זו שונה מהמפסקים החד-קוטביים או הכפולים הנפוצים יותר על ידי מתן שלושה מנגנוני מיתוג נפרדים בתוך יחידה אחת. בואו נעמיק במה שמייחד את מפסק 3-נקודות ומדוע הוא מועדף ביישומים ספציפיים:

     

  • תכונות בטיחות משופרות:
    תכונה מרכזית אחת שהופכת את מפסק 3-נקודות למיוחד היא יכולות הבטיחות המשופרות שלו. עם שלושה קטבים עצמאיים, סוג זה של מפסק יכול לספק הגנה מפני מספר תקלות חשמליות בו זמנית. שכבת בטיחות נוספת זו מפחיתה את הסיכון לסכנות חשמליות וממזערת את הפוטנציאל לפגיעה במערכת במתקנים קריטיים.
  • יכולת ניהול כוח מוגברת:
    גורם מבחין נוסף של מפסק 3-נקודות הוא יכולתו להתמודד עם עומסי הספק גבוהים יותר בהשוואה למפסקים חד או כפול קוטבי. הנוכחות של שלושה מנגנוני מיתוג נפרדים מאפשרת יכולת נשיאת זרם גדולה יותר, מה שהופך אותו למתאים ליישומים הדורשים הגנה והפצה חשמלית חזקה. יכולת טיפול מוגברת זו בכוח הופכת את מפסק 3-נקודות לבחירה אידיאלית עבור הגדרות תעשייתיות ומסחריות כבדות.

 

מפסק כפול

 
מפסקים כפולים, המכונים גם מפסקי חשמל דו-קוטביים, מציעים פתרון ייחודי ליישומים הדורשים הגנה ובקרה חשמליים משופרים. בניגוד למפסקים חד-קוטביים המספקים הגנה למעגל בודד, מפסקים כפולים כוללים שני קטבים נפרדים בתוך יחידה אחת. תצורה זו מאפשרת הפסקה בו-זמנית של שני מעגלים מחוברים במקרה של תקלה חשמלית, ומספקת בטיחות ואמינות נוספות.
 
אחד היתרונות המרכזיים של מפסקים כפולים הוא יכולתם לבודד שני מעגלים באופן עצמאי תוך שיתוף מנגנון יציאה משותף. משמעות הדבר היא שבמקרה של עומס יתר או קצר חשמלי במעגל אחד, שני הקטבים של המפסק הכפול יפעלו בו זמנית, וינתקו את החשמל לשני המעגלים. תכונה זו מסייעת במניעת נזק לציוד וממזערת זמן השבתה ביישומים קריטיים.
 
מפסקים כפולים משמשים בדרך כלל במסגרות מגורים ומסחריות שבהן יש להגן על מספר מעגלים בתוך אותו פאנל. על ידי מתן הגנה כפולה בגורם צורה קומפקטי, מפסקים אלה מציעים פתרון חסכוני להבטחת בטיחות חשמל ועמידה בקודי בנייה. בנוסף, היכולת לטפל בשני מעגלים במכשיר אחד מפשטת את תהליכי ההתקנה והתחזוקה, ומפחיתה את המורכבות עבור חשמלאים ובעלי מבנים.
 

כיצד להחליף מתג מפסק?

 
החלפת מתג מפסק יכולה להיראות כמו משימה מרתיעה, אבל עם הכלים והידע הנכונים, זהו פרויקט שניתן לניהול עבור אלה עם ניסיון "עשה זאת בעצמך".
 
לפני שיוצאים לדרך חשוב לוודא שאתם מכירים בצורה מעמיקה את לוח החשמל שאתם יודעים מה צריך לעשות בהתאם לצבע של חוטי החשמל מעבר לכך, יש שיקולים בטיחותיים שחשוב לקחת בחשבון, וברגע שמכניסים אותם לתמונה ניתן להגיע למסקנה שעדיף להזמין חשמלאי מוסמך – בדומה למקרים בהם עולה הצורך להחליף שקע חשמלי

 
לפני שמתחילים, ודא שהמתח ללוח המפסק כבוי כדי למנוע סכנות חשמליות. בנוסף, חיוני לזהות את מתג המפסק הספציפי שצריך להחליף ולציין את דירוג הזרם שלו כדי להבטיח תאימות למתג החדש.
 
לאחר שהכנתם את הכלים ואמצעי הזהירות הדרושים, התחל בהסרת לוח הכיסוי של קופסת מפסק החשמל כדי לגשת לרכיבים הפנימיים. נתק בזהירות את החוטים המחוברים למתג המפסק הפגום, תוך שים לב למיקומם כדי לחבר אותם מחדש כראוי למתג החדש.
 
לאחר מכן, יש להסיר את מתג מפסק הזרם הישן על ידי משיכתו בעדינות אל מחוץ לחריץ שלו והחלף אותו במתג החדש, חשוב לוודא שהוא יושב היטב במקומו. חבר מחדש את החוטים לטרמינלים המתאימים במתג החדש, בצע את הסימונים עבור חיבורי קו ועומס.
 
לאחר שהמתג החדש הותקן היטב והחוטים מחוברים כראוי, יש לחבר מחדש את לוח הכיסוי לקופסת מפסק החשמל והחזר את החשמל לפאנל. בדקו את מתג המפסק על ידי הדלקתו וכיבויו כדי לוודא שהוא פועל כהלכה ומספק חשמל למעגל המחובר.
 

כיצד פועל מתג אור מפסק מעגל?

 
מתג אור מפסק הוא מרכיב חיוני במערכת החשמל של בניין, המשמש לשליטה בזרימת החשמל למעגל מסוים. כאשר אתה הופך את המתג כדי להדליק אור או מכשיר, אתה בעצם משלים מעגל, המאפשר לחשמל לזרום ממקור הכוח דרך חיווט המעגל לתוך המכשיר.
 
מתג האור של מפסק החשמל פועל באמצעות מנגנון מכני הניתן להפעלה ידנית כדי לפתוח או לסגור את המעגל. כאשר המתג נמצא במצב "מופעל", הוא מאפשר לזרם החשמלי לעבור דרכו, ומפעיל את המכשיר המחובר. לעומת זאת, כאשר המתג הופך למצב "כבוי", הוא שובר את המעגל, מנתק את זרימת החשמל ומכבה את האור או המכשיר.
 
במקרה של נחשול מתח או עומס יתר במעגל, מתג האור של מפסק החשמל פועל כמנגנון בטיחות להגנה על מערכת החשמל מפני נזק. אם הזרם חורג מהמגבלה הבטוחה, מפסק החשמל יתקלקל, וינתק אוטומטית את זרימת החשמל כדי למנוע התחממות יתר ושריפות אפשריות.

 

שאלות גולשים מהפורום בנושא מפסק מחליף

חיווט מפסק מפצל טא׳צ

שלום בחדר השינה שלי יש מפסק מחליף למנורה בתקרה (אחד בכניסה ואחד ליד המיטה) ואני רוצה להחליף אותם במפסק מחליף טא׳צ הבעיה שאני לא מבין את לחבר את החוטים כי זה לא אותו הדבר כמו במפסק רגיל . אז ככה...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 28/10/2021
דימר מחליף לניסקו

שלום רב, ברצוני להתקין דימר מחליף בדירה חדשה, הקבלן התקין אביזרים של ניסקו, כאשר כרגע ישנו מתג מחליף בלבד. שאלתי היא - האם צריך להחליף את המתגים עצמם לסוג אחר או פשוט להוסיף את הדימר באחד המפסקים...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 16/05/2020
דימר מחליף לניסקו

שלום רב, ברצוני להתקין דימר מחליף בדירה חדשה, הקבלן התקין אביזרים של ניסקו, כאשר כרגע ישנו מתג מחליף בלבד. שאלתי היא - האם צריך להחליף את המתגים עצמם לסוג אחר או פשוט להוסיף את הדימר באחד המפסקים...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 16/05/2020
כיבוי/הדלקת נורה משני מפסקים אלחוטיים שונים

היי, ברצוני לדעת האם זה אפשרי (וישים) לשלוט על נורה משני מפסקים אלחוטיים שונים, כך שהמפסקים יוכלו לכבות ולהדליק את הנורה בתצורה הדומה למפסק מחליף. המפסקים נשלטים על ידי שלטים רחוקים וכמובן...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 15/10/2019
כיבוי/הדלקת נורה משני מפסקים אלחוטיים שונים

היי, ברצוני לדעת האם זה אפשרי (וישים) לשלוט על נורה משני מפסקים אלחוטיים שונים, כך שהמפסקים יוכלו לכבות ולהדליק את הנורה בתצורה הדומה למפסק מחליף. המפסקים נשלטים על ידי שלטים רחוקים וכמובן...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 15/10/2019
מכירת חבילת חיסול מלאי של מתגי ניסקו סוויץ'

מכירת חבילת חיסול מלאי של מתגי Nisko Switch, נפטר מסחורה אחרונה במחירי רצפה! 264 שקע כח ישראלי לבן (3.4₪ ליח') 66 שקע כח ישראלי כפול לבן (6.3₪ ליח') 330 מתאם 3 מודול (1.5₪ ליח') 132 מתאם 4 מודול (4.1₪ ליח') 100 מפסק...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 19/04/2023
דוד חשמל

ערב טוב אשמח לדעת על תופעה מוזרה. בעודי מחליף מפסק לדוד.מיתברר ששתי חותים שמגיעים מהלוח יש בהם מתח.ולכל חוט ממ"ת בניפרד אשמח לפתרון התעלומה

הודעות בפורום פורום חשמלאים 09/02/2020
דוד חשמל

ערב טוב אשמח לדעת על תופעה מוזרה. בעודי מחליף מפסק לדוד.מיתברר ששתי חותים שמגיעים מהלוח יש בהם מתח.ולכל חוט ממ"ת בניפרד אשמח לפתרון התעלומה

הודעות בפורום פורום חשמלאים 09/02/2020