שקע חשמל הוא מכשיר המאפשר לחבר חשמל למכשירים שונים בבתינו או במשרדינו. הוא משמש כנקודת גישה למתח חשמלי, ומאפשר לנו לחבר ולהפעיל את המכשירים האלקטרוניים שלנו כגון מנורות, מחשבים, טלוויזיות ומכשירי מטבח.

החלפת שקע חשמלי

 

השקע עשוי בדרך כלל מפלסטיק או מתכת, המחזיק סט מגעי מתכת. מגעים אלו נועדו לקלוט את חודי התקע, להשלים את המעגל החשמלי ולאפשר זרימת חשמל למכשיר המחובר.

 

שקעי חשמל הם חלק חיוני ממערכת החשמל של כל בניין. הם מותקנים בדרך כלל לאורך הקירות בגבהים נוחים, המאפשרים גישה נוחה לחשמל בכל מקום בו יש צורך. שקעים מחוברים בדרך כלל ישירות ללוח החשמל של הבניין, המחלק את החשמל בכל המתחם. ברוב המדינות, שקעים מתוקננים למתח ותדר ספציפיים, מה שמבטיח תאימות למכשירים החשמליים שבהם אנו משתמשים.

 

חשוב להבין את סוגי השקעים השונים הזמינים, מכיוון שהם עשויים להשתנות בהתאם למדינה וליישום הספציפי. הסוגים הנפוצים כוללים שקעים סטנדרטיים, המשמשים למכשירי חשמל כלליים, ושקעים מיוחדים למטרות ספציפיות, כגון שקעי הארקה לבטיחות או שקעי GFCI  לאזורים שבהם עשויים להיות מים, כמו חדרי אמבטיה ומטבחים.

כמה עולה להחליף שקע חשמל?

 

עלות החלפת שקע חשמלי עשויה להשתנות בהתאם למספר גורמים. בממוצע, העלות יכולה לנוע בין 200 ל-600 ₪ לשקע.

 

אם השקע נגיש בקלות ואינו מצריך כל עבודת חשמל נוספת, העלות תהיה בקצה התחתון של הספקטרום. עם זאת, אם השקע נמצא במיקום שקשה להגיע אליו או אם יש סיבוכים עם החיווט, העלות עשויה לעלות.

 

בנוסף לעלות השקע עצמו, חשוב לקחת בחשבון את עלות הזמנת חשמלאי מורשה לביצוע ההחלפה. למרות שזה עשוי להיות מפתה לנסות את ההחלפה בעצמך, מומלץ להזמין איש מקצוע כדי להבטיח שהעבודה תתבצע בצורה בטוחה ועד לקוד.

 

גורמים נוספים שיכולים להשפיע על העלות כוללים את סוג השקע המוחלף. לדוגמה, החלפת שקע סטנדרטי היא בדרך כלל פחות יקרה מהחלפת שקע מיוחד, כגון שקע GFCI או שקע עמיד בפני חבלה.

 

כיצד לטפל בשקע שרוף

 

אם גיליתם שקע שרוף בביתכם, חיוני לטפל בבעיה בהקדם ובזהירות. שקע שרוף יכול להיות סימן לבעיית חיווט או למעגל עמוס יתר על המידה, שעלול להוות סכנת שריפה.

 

בראש ובראשונה, הבטח את בטיחותך על ידי כיבוי החשמל לשקע המושפע בלוח החשמל. ניתן לעשות זאת על ידי איתור המפסק או הפתיל השולטים בשקע והפיכת המתג למצב "כבוי". זה חיוני לעולם לא לנסות לטפל בשקע שרוף בזמן שהחשמל עדיין פועל.

 

לאחר כיבוי החשמל, יש לבדוק היטב את השקע עבור כל נזק או חריכה גלויים. אם נראה שהשקע ניזוק קשות או אם אינכם בטוחים כיצד להמשיך, עדיף להתייעץ עם חשמלאי מקצועי. יש להם את המומחיות להעריך את המצב ולבצע תיקונים או החלפות הדרושים.

 

אם הנזק מינימלי ניתן להמשיך ולהחליף את השקע השרוף באופן עצמאי. יש להתחיל בהסרת לוחית הכיסוי ושחרור השקע מקופסת החשמל. שימו לב לחוטים ולחיבורים שלהם, וודא שאתה זוכר כיצד הם מחוברים.

 

לאחר מכן, יש לנתק את החוטים מהשקע הישן וחבר אותם לחדש באותו אופן. זה חיוני לעקוב אחר טכניקות חיווט מתאימות ולהבטיח שהחיבורים מאובטחים. לאחר שהשקע החדש מחובר כהלכה, הכנס אותו בזהירות לתוך קופסת החשמל והברג אותו למקומו. לבסוף, חבר את לוחית הכיסוי והחזר את החשמל לשקע בלוח החשמל.

בדיקת הארקה בשקע

 

הבטחת הארקה נכונה בשקע חשמלי חיונית לבטיחות ולפונקציונליות של מערכת החשמל. הארקה מספקת נתיב לזרמים חשמליים להתפוגג בבטחה במקרה של תקלה או נחשול. כדי לבדוק את ההארקה בשקע, בצע את השלבים הבאים:

 

1. כבה את החשמל לשקע בלוח החשמל. שלב זה חיוני כדי למנוע מכות חשמל פוטנציאליות במהלך תהליך הבדיקה.

 

2. הסר את לוחית הכיסוי מהשקע ובדוק את חיבורי החיווט. חפש חוט נחושת או ירוק המחובר למסוף הארקה בשקע. חוט זה צריך להיות מחובר היטב ולא רופף או פגום.

 

3. השתמש במולטימטר המוגדר לפונקציית המשכיות או ההתנגדות כדי לבדוק את חיבור בדיקת הארקה בשקע,. הנח בדיקה אחת על מסוף ההארקה של השקע ואת הבדיקה השנייה על הארקה ידועה, כגון צינור מים ממתכת או חוט הארקה בשקע אחר.

 

4. המולטימטר אמור להצביע על התנגדות נמוכה ולאפשר למעשה בדיקת הארקה בשקע . אם אין המשכיות או קריאת התנגדות גבוהה, זה מסמל בעיה בחיבור הארקה.

 

5. כדי לפתור בעיות בחיבור הארקה פגום, יש לוודא שחוט ההארקה מחובר היטב למסוף ההארקה של השקע. אם הוא רופף או מנותק, יש לחבר אותו מחדש כראוי.

 

6. אם חוט ההארקה שלם ומחובר כהלכה, אך ההארקה עדיין לא מתפקדת, רצוי להתייעץ עם חשמלאי מקצועי. הם יכולים לאבחן את הבעיה ולהמליץ על פתרונות מתאימים, כגון התקנת שקע מפסק תקלות הארקה (GFCI) או עדכון מערכת ההארקה.

חיבור ללוח החשמל הביתי: איך זה נעשה?

 

 חיבור ללוח החשמל הביתי, ללוח החשמל מצריך תכנון קפדני ועמידה בהנחיות הבטיחות. להלן מדריך שלב אחר שלב כיצד לעשות זאת:

1. התחל בכיבוי החשמל למעגל הספציפי בלוח החשמל. שלב זה חיוני למניעת תאונות או התחשמלות במהלך תהליך ההתקנה. זהה את המפסק המתאים לשקע שעליו אתה עובד וכבה אותו.

 

2. לאחר כיבוי החשמל, קבע את סוג החוט הדרוש לחיבור. רוב השקעים דורשים חוט של 12 או 14, בהתאם לעומס החשמלי שהוא ישא. חשוב לבחור את גודל החוט הנכון כדי להבטיח תפקוד תקין ולמנוע התחממות יתר.

 

3. יש למדוד את המרחק מהשקע ללוח החשמל וחתכו את החוט בהתאם. השאר קצת אורך נוסף לעבודה, מכיוון שקל יותר לחתוך חוט עודף מאשר להוסיף עוד במידת הצורך.

 

4. הסירו את הבידוד מקצוות החוטים באמצעות חושפי תיל, וחושפים כ-¾ אינץ' של נחושת חשופה. הקפד לא לפגוע בחוטי החוטים בזמן ההפשטה.

 

5. אתרו את המפסק המתאים בלוח החשמל והסר את מכסה הפאנל. חבר את החוט השחור לבורג המסוף של המפסק שכותרתו "חם", את החוט הלבן לפס הניטראלי ואת חוט הנחושת החשוף לפס ההארקה.

 

6. יש לאבטח את החוטים למסוף שלהם באמצעות הברגים או המחברים המתאימים. ודא שהחיבורים הדוקים ומאובטחים כדי למנוע חיבורים רופפים או קשתות.

 

7. לאחר חיבור החוטים, הנח אותם בזהירות בחזרה לתוך לוח החשמל, וודא שהם לא נוגעים בכל חוטים או רכיבים אחרים. חבר מחדש את מכסה הפאנל והדק את הברגים כדי להדק אותו למקומו.

הגדלת החיבור לחשמל: מדוע וכיצד?

 

כאשר מדובר בחיבורי חשמל, חשוב לוודא שהם מסוגלים להתמודד עם העומס החשמלי הנדרש. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה עליך לפעול על מנת לבצע הגדלת חיבור החשמל.

 

אחת הסיבות הנפוצות להגדלת החיבור לחשמל היא בעת התקנת מכשירי חשמל או ציוד חדשים שצורכים יותר חשמל. לדוגמה, אם אתה מוסיף יחידת מיזוג אוויר חדשה או משדרג את המטבח שלך עם מכשירי חשמל חזקים, ייתכן שהחיבור החשמלי הקיים לא יספיק להתמודד עם העומס המוגבר.

 

כדי להגדיל את החיבור החשמלי, תצטרך להעריך את קיבולת החיווט הנוכחית ומפסק המעגל. חיוני לקבוע אם החיווט הקיים יכול להתמודד עם העומס המוגבר או אם יש לשדרג אותו. מומלץ מאוד להתייעץ עם חשמלאי מורשה על מנת להבטיח את בטיחות ותאימות מערכת החשמל.

 

אם יש צורך לשדרג את החיווט, זה עשוי להיות כרוך בהפעלת חוטים חדשים עם גודל מד גבוה יותר כדי להתאים את העומס החשמלי המוגבר. זה מצריך תכנון קפדני והתחשבות בדרישות הקוד החשמלי. החשמלאי יעריך את לוח החשמל הקיים וימליץ על כל שדרוגים או שינויים נדרשים.

 

בנוסף לחיווט, ייתכן שיהיה צורך גם להחליף או לשדרג את המפסק. מפסק החשמל פועל כהתקן בטיחות להגנה על מערכת החשמל מפני עומס יתר. אם המפסק הקיים אינו מדורג לעומס המוגבר, הוא עלול להיכשל לעתים קרובות או לגרום נזק למערכת החשמלית.

שאלות גולשים מהפורום בנושא החלפת שקע חשמל

החלפת בית תקע אירופאי עם פיוז

היי, לאחרונה חזרנו מקפריסין. רכשנו שם מגהץ קיטור אשר פועל במתח של 220v. מאחר ונקנה שם התקע שלו הינו מסוג G בריטי, חשבתי להחליף לו את התקע לתקע ישראלי רגיל אך כשפתחתי אותו ראיתי שבין חוט הפאזה לבין...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 14/09/2021
החלפת חוטי חשמל בדירה

שלום אשר, אני עושה שיפוץ קל בדירה, אנחנו מתלבטים לגבי החשמל. אנחנו מחליפים שקעים/מפסקים, מוסיפים עוד כמה נקודות חשמל בודדות. החשמלאי רוצה וממליץ להחליף את כל החוטים בקירות (מדובר על דירה מאוד...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 09/03/2017
החלפת חוטי חשמל בדירה

שלום אשר, אני עושה שיפוץ קל בדירה, אנחנו מתלבטים לגבי החשמל. אנחנו מחליפים שקעים/מפסקים, מוסיפים עוד כמה נקודות חשמל בודדות. החשמלאי רוצה וממליץ להחליף את כל החוטים בקירות (מדובר על דירה מאוד...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 09/03/2017
הארכת נקודת חשמל

לפני כמה שנים הכפלתי נקודת חשמל בכך שיצרתי כבל מאריך מנקודת המקור למיקום אחר במטבח  עם רב שקע. לפני יומיים הנקודה הפסיקה לעבוד, המכשירים שהיו מחוברים לא פועלים אך נקודת החשמל המקור כן עובדת....

הודעות בפורום פורום חשמלאים 17/12/2016
הארכת נקודת חשמל

לפני כמה שנים הכפלתי נקודת חשמל בכך שיצרתי כבל מאריך מנקודת המקור למיקום אחר במטבח  עם רב שקע. לפני יומיים הנקודה הפסיקה לעבוד, המכשירים שהיו מחוברים לא פועלים אך נקודת החשמל המקור כן עובדת....

הודעות בפורום פורום חשמלאים 17/12/2016
ברצוני לפתוח עסק העוסק בעבודות חשמל..

שלום לכם. שמעתי שבכדי לפתוח עסק (לא סניף פיסי) העוסק בעבודות חשמל צריך דרגת חשמלאי מסויימת.. האם זה נכון? ומהם התנאים בכללי לפתיחת עסק שעוסק בעבודות חשמל (הכוונה לעבודות ביתיות כגון החלפת...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 12/09/2014
ברצוני לפתוח עסק העוסק בעבודות חשמל..

שלום לכם. שמעתי שבכדי לפתוח עסק (לא סניף פיסי) העוסק בעבודות חשמל צריך דרגת חשמלאי מסויימת.. האם זה נכון? ומהם התנאים בכללי לפתיחת עסק שעוסק בעבודות חשמל (הכוונה לעבודות ביתיות כגון החלפת...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 12/09/2014
אדמה ןאפס מקוצרים

שאלת למי שבקיא בחשמל : במקלט בביתי החלפתי שקע חשמלי שמורכב על הקיר בטון ,(בגלל שהיה ישן והראה סימני שריפה ) הרכבתי שקע חדש במקומו וראיתי שהאפס מקוצר לאדמה(גם כשהוצאתי מוליך האדמה מהשקע עדיין...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 09/11/2022