כאשר מדברים על "הגדלת חיבורי החשמל", הכוונה היא לתהליך של הרחבה או שדרוג של תשתית החשמל הקיימת כדי להתאים לעומסי חשמל גבוהים יותר

חיבור חשמלי מתייחס לחיבור מוליכים חשמליים כדי לאפשר זרימת חשמל ביניהם. הוא ממלא תפקיד מכריע בהבטחת תפקוד תקין של מערכות חשמל במסגרות שונות, כגון בתים, משרדים ומתקנים תעשייתיים. הבנת חיבורי חשמל חיונית לשמירה על תשתית חשמל בטוחה ואמינה.

 

סוגי חיבורי חשמל

   

 • חיבור סדרתי:
  בחיבור סדרתי, מכשירים חשמליים מחוברים בתצורה דמוית שרשרת, כאשר הזרם זורם בכל מכשיר ברצף. חיבור זה משמש כאשר אותו זרם חייב לעבור דרך כל המכשירים.
 • חיבור מקביל:
  בחיבור מקביל, מכשירים חשמליים מחוברים זה לצד זה, המאפשרים לזרם להתחלק ולזרום בכל מכשיר באופן עצמאי. חיבור זה משמש כאשר מכשירים דורשים אותו מתח אך זרמים שונים.
 • חיבור לאדמה:
  חיבור הארקה מספק נתיב לפריקת זרם חשמלי בבטחה לאדמה. זה חיוני להגנה מפני התחשמלות ומניעת נזק לציוד.

 
מספר גורמים יכולים להשפיע על האיכות והאמינות של חיבורי חשמל. גורמים אלו כוללים את איכות המוליכים, אטימות החיבור, נוכחות של קורוזיה או חמצון ותנאי הסביבה. חיוני לבדוק ולתחזק באופן קבוע חיבורים חשמליים כדי למנוע בעיות כמו התחממות יתר, קשתות ותנודות מתח.
 

הגדלת חיבורי החשמל – מבט מקרוב

 
הגדלת חיבורי  החשמל יכולה להיות כרוכה בשינויים שונים, כגון הוספת מעגלים נוספים, הגדלת האמפראז' של לוח החשמל או התקנת שקעים נוספים.
 
הגדלת חיבורי החשמל הופכת הכרחית כאשר מערכת החשמל הקיימת אינה מסוגלת לעמוד בביקוש ההולך וגובר להספק. זה יכול להתרחש במצבים בהם מתווספים מכשירים או ציוד חדשים לבניין, או כאשר יש צורך בכוח נוסף עקב שיפוצים או הרחבות.
 
על ידי הגדלת החיבורים החשמליים, אתה בעצם מגדיל את היכולת של מערכת החשמל שלך להתמודד עם עומסים חשמליים גבוהים יותר מבלי להעמיס על המעגלים. זה מבטיח הפעלה בטוחה ויעילה של מכשירים ומפחית את הסיכון לסכנות חשמליות, כגון התחממות יתר או שריפות חשמל.
 
לפני שמתחילים בתהליך של הגדלת חיבורי החשמל, חיוני לבצע הערכה יסודית של מערכת החשמל שלך. הערכה זו צריכה לשקול גורמים כגון העומס הנוכחי, הקיבולת של לוח החשמל הקיים ותשתית החיווט הכוללת.
 
בהתבסס על הערכה זו, ניתן לקבוע את השינויים הספציפיים הנדרשים להגדלת חיבורי החשמל. זה עשוי לכלול התקנת מפסקי זרם נוספים, שדרוג לוח החשמל או חיווט מחדש של אזורים מסוימים בבניין.
 
חשוב לציין כי הגדלת חיבורי החשמל צריכה להיעשות על ידי חשמלאים מוסמכים או קבלני חשמל. יש להם את המומחיות להעריך את מערכת החשמל שלך במדויק, להבטיח עמידה בקודי חשמל ותקנות, ולבצע את השינויים הדרושים בבטחה.
 

הצורך בחיבור לחשמל מוגבר: למה לטרוח?

 
בעולם של היום, שבו טכנולוגיה ומכשירים חשמליים הם חלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו, הצורך בחיבור חשמלי מוגבר הפך לרלוונטי מתמיד. ככל שההסתמכות שלנו על חשמל ממשיכה לגדול, כך גם הדרישה ליותר כוח. הנה כמה סיבות מדוע הטרחה להגדיל את חיבורי החשמל היא חיונית:
 
ראשית, חיבורים חשמליים מוגברים מבטיחים שמערכת החשמל תוכל להתמודד עם דרישות החשמל של מכשירים וציוד מודרניים. מטלוויזיות בחדות גבוהה ועד למערכות מיזוג אוויר חסכוניות באנרגיה, מכשירים אלו לרוב שואבים כמות משמעותית של חשמל. אם מערכת החשמל אינה מסוגלת לעמוד בדרישות אלה, הדבר עלול להוביל לעומסי יתר תכופים במעגלים, להכשיל מפסקים, או אפילו נזק למכשירים.
 
שנית, הגדלת חיבור החשמל חיונית לצורכי בטיחות. עומס יתר של מעגלים עלול לגרום להתחממות יתר, מה שמהווה סכנת שריפה חמורה. על ידי שדרוג מערכת החשמל שלך כדי להתמודד עם עומסים גבוהים יותר, אתה מפחית את הסיכון לשריפות חשמל ומגן הן על הרכוש והן על האנשים שבתוכו.
 
בנוסף, חיבורים חשמליים מוגברים מציעים גמישות ונוחות. דמיינו לעצמכם תרחיש שבו אתם כל הזמן צריך לנתק מכשיר אחד כדי להשתמש באחר בגלל שקעים מוגבלים. על ידי הוספת שקעים או מעגלים נוספים, תוכלו לבטל את אי הנוחות הזו וליצור מרחב מגורים או עבודה פונקציונלי יותר. זה חשוב במיוחד באזורים כמו מטבחים, משרדים או חדרי בידור שבהם נעשה שימוש במספר מכשירים בו זמנית.
 
לבסוף, הגדלת חיבורי החשמל יכולה גם להוסיף ערך לנכס. אם אתם מתכננים למכור את ביתכם או להשכיר שטח מסחרי, מערכת חשמל משודרגת יכולה להיות נקודת מכירה משמעותית. קונים או שוכרים פוטנציאליים יעריכו את הנוחות, הבטיחות והגמישות שמספקת תשתית חשמלית חזקה.
 

אמצעי בטיחות בהגברת החיבור לחשמל

 
בכל הנוגע להגדלת חיבורי החשמל, יש חשיבות עליונה לתעדוף בטיחות. הנה כמה אמצעי בטיחות עיקריים שיש לקחת בחשבון:

   

 • הזמינו חשמלאי מורשה:
  ישנה חשיבות מכרעת לעבוד עם חשמלאי מוסמך ומורשה בעל הידע והמומחיות לטפל בהתקנות חשמל ושדרוגים בצורה בטוחה. הם יבטיחו שהעבודה נעשית בהתאם לחוקי החשמל ולתקנות המקומיים.
 • ערכו בדיקת חשמל יסודית:
  לפני הגדלת חיבורי החשמל, חיוני לבצע בדיקת חשמל מקיפה של המערכת הנוכחית שלכם. זה יעזור לזהות בעיות קיימות או סיכונים פוטנציאליים שיש לטפל בהם לפני שממשיכים בשדרוג.
 • שדרוג של לוח החשמל:
  הגדלת חיבורי החשמל דורשת לעתים קרובות שדרוג לוח החשמל כדי להכיל את העומס הנוסף. זה צריך להיעשות על ידי חשמלאי מקצועי שידאג שהפאנל יהיה בגודל ומותקן כראוי, עם מפסקים מתאימים והארקה.
 • שימוש בחומרים ורכיבים איכותיים:
  בהגברת חיבורי החשמל, יש חשיבות מכרעת לשימוש בחומרים ורכיבים איכותיים. זה כולל חיווט, שקעים, מתגים ומפסקים. השקעה במותגים אמינים ובעלי מוניטין תפחית את הסיכון לתקלות חשמל ותבטיח את אורך החיים והבטיחות של מערכת החשמל.
 • הארקה מספקת:
  הארקה נכונה חיונית לבטיחות החשמל. ודאו שמערכת החשמל מוארקת כהלכה כדי להגן מפני התחשמלות ונזק פוטנציאלי כתוצאה מנחשולי מתח.
 • התקנה של הגנת AFCI ו-GFCI:
  מפרקי מעגל תקלות קשת (AFCI) ומפרקי מעגל תקלות קרקע (GFCI) הם התקני בטיחות המגנים מפני שריפות וזעזועים חשמליים בהתאמה. שקול להתקין מכשירים אלה באזורים מתאימים, כגון חדרי שינה, מטבחים, חדרי אמבטיה ושקעים חיצוניים.
 • תווי מעגלים והשתמש בשילוט מתאים:
  תיוג נכון של מעגלים וציוד יקל על זיהוי ובידוד חיבורי חשמל ספציפיים בעת הצורך. בנוסף, שימוש בשילוט לציון אזורי מתח גבוה או סכנות חשמליות פוטנציאליות יכול לסייע במניעת תאונות ולהבטיח את שלומם של הדיירים.

 

כיצד להגדיל את החיבור לחשמל: מדריך שלב אחר שלב

 
הגדלת חיבורי החשמל דורשת תכנון וביצוע קפדניים. להלן מדריך שלב אחר שלב שיעזור בתהליך:

   

 • העריכו את צרכי החשמל שלכם:
  קבעו את האזורים או המכשירים הספציפיים בביתכם הדורשים חיבורי חשמל מוגברים. זה יעזור לך לזהות את היקף הפרויקט ולתכנן בהתאם.
 • חשבו את דרישות העומס:
  התייעצו עם חשמלאי מורשה כדי לחשב את העומס הכולל שחיבורי החשמל המוגברים יצטרכו לתמוך בו. זה כרוך בבחינת דרישות החשמל של המכשירים או המכשירים שיחוברו למעגלים החדשים.
 • שדרוג של לוח החשמל:
  אם לוח החשמל הנוכחי  לא יכול להתמודד עם העומס המוגבר, ייתכן שיהיה צורך לשדרג אותו. זה כרוך בהתקנה של פאנל בעל קיבולת גדולה יותר שיכול להכיל את המעגלים הנוספים. זה חיוני שחשמלאי מקצועי יטפל בשלב זה כדי להבטיח בטיחות ועמידה בקודי חשמל.
 • תכננו את פריסת המעגלים:
  יש לקבוע את המיקום האופטימלי של המעגלים החדשים בהתבסס על הצרכים החשמליים של הבית . זה עשוי להיות כרוך בהפעלת חיווט חדש לאזורים או חדרים ספציפיים. קחו בחשבון גורמים כמו מרחק, נגישות והתרחבות עתידית פוטנציאלית בעת תכנון פריסת המעגל.
 • התקנת חיווט ושקעים חדשים:
  לאחר קביעת פריסת המעגל, השלב הבא הוא התקנת החיווט והשקעים החדשים. זה צריך להיעשות על ידי חשמלאי מורשה כדי להבטיח התקנה נכונה ועמידה בקודי חשמל. על החיווט להיות בגודל הנכון ולנתב אותו כדי למנוע סכנות פוטנציאליות.
 • חברו את המעגלים:
  לאחר התקנת החיווט והשקעים, החשמלאי יחבר את המעגלים ללוח החשמל. כל מעגל יסומן כראוי ויחובר למפסק המתאים בלוח.
 • בדיקה:
  לאחר סיום ההתקנה, יבצע החשמלאי בדיקה ובדיקה יסודית על מנת לוודא שחיבורי החשמל המוגברים פועלים בצורה תקינה ובטוחה. זה כולל בדיקת הארקה תקינה, תקינות המעגל ויציבות המתח.

 

הגדלת אמפר בבית: האם זה באמת נחוץ?

 
הגדלת הזרם בבית עשויה להיות נחוצה במצבים מסוימים שבהם מערכת החשמל הקיימת אינה מסוגלת לעמוד בדרישות החשמל של משק הבית. להלן מספר סיבות מדוע ייתכן שיהיה צורך להגדיל את העוצמה:
 
ראשית, אם אתם חווים כל הזמן מפסקים מנותקים או נתיכים מפוצצים, זה יכול להיות סימן שהמערכת החשמלית שלכם עמוסה יתר על המידה. זה קורה לעתים קרובות כאשר יש יותר מדי מכשירים בעלי אנרגיה גבוהה הפועלים בו זמנית, כגון מזגנים, תנורי חימום או מכשירי מטבח גדולים. הגדלת הזרם יכולה לסייע בפיזור העומס החשמלי בצורה שווה יותר ולמנוע שיבושים תכופים בחשמל.
 
שנית, אם אתם מתכננים להוסיף מכשירים או ציוד חדשים שדורשים כמות משמעותית של חשמל, כמו ג'קוזי או משרד ביתי עם מספר מחשבים ומדפסות, ייתכן שתצטרכו להגדיל את האמפר כדי להכיל את העומס הנוסף. זה מבטיח שמערכת החשמל תוכל להתמודד עם דרישת החשמל המוגברת מבלי להסתכן בנזק למכשירים או להתפשר על הבטיחות.
 
יתרה מכך, אם אתם משפצים את ביתכם או מוסיפים חדרים חדשים, חשוב להעריך את הקיבולת החשמלית. חדרים נוספים פירושם יותר שקעי חשמל, גופי תאורה, ואולי יותר מכשירי חשמל. הגדלת עוצמת הזרם יכולה לספק את אספקת החשמל הנחוצה כדי לעמוד בדרישות החדשות הללו ולהימנע מעומס יתר על המערכת.
 
בנוסף, לבתים ישנים עם מערכות חשמל מיושנות עשויות להיות קיבולת זרם נמוכה יותר. זה יכול להוות סיכונים בטיחותיים ולהגביל את מספר המכשירים החשמליים שניתן להשתמש בהם בו זמנית. שדרוג הזרם במקרים כאלה יכול לשפר את הבטיחות, לשפר את הנוחות ולאפשר שימוש במכשירים וטכנולוגיה מודרניים.
 

האם ניתן להגדיל את חיבור החשמל באופן עצמאי?

 
הגדלת האמפראז' בבית אינה מהווה פרויקט "עשה זאת בעצמך" פשוט ואין לנסות על ידי אנשים חסרי ניסיון. זה כרוך בעבודה עם לוח החשמל הראשי וביצוע שינויים בחיווט, מה שעלול להיות מסוכן אם לא נעשה כהלכה. להלן מספר סיבות מדוע לא מומלץ לעשות זאת עצמאית:

   

 • חששות בטיחות:
  עבודה עם חשמל עלולה להיות מסוכנת, במיוחד כאשר מתמודדים עם רמות זרם גבוהות יותר. זה דורש הבנה מעמיקה של מערכות חשמל ואת הכלים והציוד המתאימים. ללא הידע והניסיון הדרושים, קיים סיכון להתחשמלות, שריפה או תאונות אחרות.
 • עמידה בקודי חשמל:
  עבודות חשמל כפופות לחוקי בנייה ספציפיים ולתקנות כדי להבטיח בטיחות. ייתכן ששינויי עשה זאת בעצמך במערכת החשמל לא יעמדו בתקנים אלה, מה שעלול להוביל לתוצאות חמורות. זה חיוני שהעבודה תבוצע על ידי חשמלאי מורשה שמכיר את חוקי החשמל המקומיים ויכול להבטיח ציות.
 • מומחיות טכנית:
  הגדלת הזרם כוללת קביעת עומס החשמל, חישוב גודל החוט הנדרש וביצוע התאמות מתאימות ללוח החשמל. זה דורש מומחיות טכנית וידע של מערכות חשמל. לחשמלאים מקצועיים יש את ההכשרה והניסיון הדרושים כדי להתמודד עם משימות מורכבות אלו בצורה מדויקת.
 • שיקולי ביטוח ואחריות:
  שינוי מערכת החשמל ללא סיוע מקצועי עלול לבטל את הכיסוי הביטוחי או האחריות למכשיר. חברות ביטוח ויצרנים דורשים פעמים רבות שעבודות חשמל יבוצעו על ידי אנשי מקצוע מורשים כדי להבטיח בטיחות ואמינות.

 

הבנת הסיכונים של חיבור חשמלי מוגבר

 
חיבור לחשמל מוגבר יכול להביא כמה יתרונות, אבל זה גם מגיע עם חלקו בסיכונים. חשוב להבין את הסיכונים הללו כדי להבטיח את בטיחות הבית והדיירים.
 
ראשית, אחד הסיכונים העיקריים של הגברת החיבור החשמלי הוא הפוטנציאל לעומס יתר של מעגלים. כאשר העומס החשמלי עולה על קיבולת המעגל, הדבר עלול להוביל להתחממות יתר, מה שמהווה סכנת שריפה משמעותית. סיכון זה גבוה במיוחד אם החיווט והמפסקים אינם משודרגים כדי להתמודד עם העומס המוגבר.
 
שנית, בידוד לא מספק יכול גם להוות סיכון. כאשר חיבור החשמל גדל, זרימת החשמל דרך החיווט עולה גם כן. אם הבידוד אינו מספיק, הוא עלול להוביל  לקצרים ואף להתחשמלות.
 
יתרה מכך, חיבורים חשמליים לקויים עלולים לגרום לירידות מתח ותנודות, להשפיע על הביצועים ותוחלת החיים של המכשירים החשמליים. אספקת חשמל לא יציבה עלולה לגרום נזק למכשירים אלקטרוניים רגישים ולגרום להם לתקלה.
 
סיכון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הפוטנציאל לתאונות חשמל במהלך תהליך ההתקנה. עבודה עם מערכות חשמל עלולה להיות מסוכנת, במיוחד אם חסר לכם הידע והניסיון הדרושים. חיווט מותקן לא נכון או חיבורים לא תקינים עלולים להוביל להתחשמלות או לפציעות חמורות אחרות.
 
לבסוף, חשוב להיות מודעים לסיכונים של עבודות חשמל עשה זאת בעצמך. למרות שזה עשוי להיות מפתה לטפל במשימות חשמל בעצמך, זה יכול להוביל לטעויות יקרות ולסכנות בטיחותיות. ללא הידע והכלים המתאימים, אתה עלול ליצור בטעות תנאים מסוכנים ולפגוע בבטיחות הכוללת של מערכת החשמל.
 
כדי להפחית סיכונים אלה, חיוני להתייעץ עם חשמלאי מורשה שיוכל להעריך את מערכת החשמל שלך, לקבוע את השדרוגים המתאימים ולהבטיח עמידה בתקני הבטיחות. יש להם את המומחיות לזהות סכנות פוטנציאליות ולנקוט באמצעי הזהירות הדרושים כדי למנוע תאונות.

שאלות גולשים מהפורום בנושא הגדלת חיבור חשמל

דרישת תעודת גמר כתנאי להגדלת חיבור-מוצדקת?

יש לי דירה בה היה קיים חיבור 1X40, ביקשתי הגדלה לכדי 3X40, ביקשו ממני היתר בניה והצגתי; כעת מבקשים גם 'תעודת גמר', ואילו אני טוען שהעבודה טרם "נגמרה" ומשכך אין עדיין תעודת גמר, והואיל ולא מדובר בחיבור...

הודעות בפורום פורום חשמלאים 26/10/2023
בדיקות ממדי חשמל לפני בדיקת הגדלה

שלום.יש איזה בית שהוא מעוניין בהגדלת חיבור. לפי הממצאים שלי בדיקת LT יצאה0.38 ובדיקת מגר 6.05M אום בין המוליכים בדירה האים זה תקין?

הודעות בפורום פורום חשמלאים 27/04/2015
בדיקות ממדי חשמל לפני בדיקת הגדלה

שלום.יש איזה בית שהוא מעוניין בהגדלת חיבור. לפי הממצאים שלי בדיקת LT יצאה0.38 ובדיקת מגר 6.05M אום בין המוליכים בדירה האים זה תקין?

הודעות בפורום פורום חשמלאים 27/04/2015